Így köszöntött minket Dr. Szabó Sándor, Selye János egykori tanítványa a Selye János Egyetemen. Mint kiderült: őt is így üdvözölte a világhírű biológus az első találkozásukkor. A március 9-én megrendezett előadáson mindenki felköthette a gatyáját. Az angol nyelvű diavetítést biológiai kifejezések sora szőtte át, melyeket a montreáli Selye Alapítvány elnöke, Dr. Szabó Sándor professzor magyarázott el a közönségnek. Hallhattunk részletet az egyik mai népszerű sorozatból és volt zenefelismerés is, ahol Mozart és Khachaturian műveit kellett kitalálni.
Mint sokan tudják, Selye János híres biológus-kutató volt a 20. században, ő a stresszelmélet megalkotója. Bécsben született, gyerekkorát Komáromban töltötte, munkásságának nagy részére pedig Montreálba sodorta őt az élet. „Nagy öröm számomra, hogy Selye Jánosról, az ő gyerekkorának kis városában, az őróla elnevezett egyetemen, az itt tanulóknak, oktatóknak, dolgozóknak adhatok elő!” – mondta Szabó Sándor.
A stresszelmélet kutatójáról tudni kell: „Selyével dolgozni és élni maga a stressz. Ha a modern kor egyik tagjához kéne hasonlítani, a Bing Bang Theory Sheldonja lenne a legtalálóbb.” – mondta nevetve a professzor.
Íme, pár információ, amit valószínűleg kevesen tudnak Selye Jánosról:
Íme, néhány információ, amit kevesen tudnak Selye János felfedezéseiről:
De mit is takar a stresszelmélet?
Váratlan, ismeretlen helyzet behatására nem csak a szív ver gyorsabban, hanem a nyirokcsomók elsorvadnak, a mellékvesék megnagyobbodnak és vérbőség lép fel, végül gyomorfekély keletkezhet.
Az előadás végén a professzor így búcsúzott: „A lehető legkevesebb disstress-t és a lehető legtöbb eustress-t kívánom mindannyiótoknak.”
Aki többet szeretne tudni a stresszről, nyári szabadegyetemen vehet részt. Ezen alkalmakon egy fordított, úgynevezett transzmodern tanítási rendet használnak. Ezzel a módszerrel nem csak az oktató ad elő, hanem a résztvevők is prezentálják a kiadott könyvek alapján olvasottakat. 2015-ben Franciaországban, Grenoble-ben tartották meg, idén a horvátországi Osijek (Eszék) ad neki otthont, jövőre pedig ki tudja? Lehetséges, hogy Komáromba hozzák el e tudományos napokat. www.stresseducation.org