Nádszigetek, tündérrózsa tenger, csend és nyugalom. Kedves emberek, nagytudású túravezetők, ízes beszéd, filléres belépők. Érdemes a Tisza-tóba fektetni – így is, meg úgy is. Energiát, figyelmet, meg pénzt is. Olyan élővilága van Hortobágynak, melyről tanulmányt írhatunk. Kezdve azzal, milyen imitt amott némi hangzavart csempészni a tiszafüredi berkekbe.
Tavaly a fejembe vettem, hogy hagyjuk már a Balatont, nézzünk meg egy új régiót. Magával ragadott a Tisza-tavi miliő, pedig elsőre “csupán” egy pár napos csónakázós és fürdős élmény jutott. Meg persze olyan halétkek, melyeket máig nyálcsorgatva emlegetek. Ha valaki akkor azt mondja, egy év alatt egy tucatszor jövök vissza, el nem hiszem. Beleszerettem – akkor még csak a Tiszába. Azóta pedig csak gyűlnek az okok, hogy a régiót töviről hegyire bejárjam.
Tiszafüred és az üdülőövezet. Egy ház, melynek teraszán állva sem fűnyíróbúgást, de még csaholó kutyákat sem hallani. Pláne nem robogó autókat. Csak a csendet némi macskanyávogással fűszerezve. Naplemente a Holt-Tisza erdejének lombkoronái felett. Miközben halászok siklanak némán a vízen. Olyan, mint egy festmény.
Csónakban ülve számtalan vízi útvonal vezet. Nádak közti rally, lombkoronák szegélyezte alagút. Ha alacsony a vízállás, le le ér a csónak alja. Vagy épp a sulyom tekeredik rá a motorra, lapátra.
A Tisza mentén még a szitakötő is új értelmezést nyer. Kékek, zöldek, rózsaszínűek. Olyanok, mint a pillangók. Zöld sulyomhalom, sárga vízitöktenger, fehér tündérrózsakert.
Csak a csendet és a vízen siklás halk neszét hallani.
Pukkan a dugó, megtelnek az előkelő túrabiztos műanyagpoharak, lecsúszik néhány szem szőlő. Gombászni is lehetne az imitt-amott felbukkanó fehéres és barnás termések közt.
Tanösvények itt is, ott is. Kilátók a vizen és a szárazföldön, piknik bárhol. Fahidakon át, lehullott faleveleken lépkedni, majd hintázni egy tisztáson. Pákászok kalandos útvonalát bejárni, s ehhez ismét csónakba szállni.
Kiérve a nyílt vízre újabb csónakokba botlani, evezős útvonalakat felfedezni, melyek csak arra várnak, hogy megtöltsük élettel. Motorhang nélkül hallgatni a természetet, amit persze jóízű kacagásaink foszlányai rendre megtörnek.
A Poroszlóról megközelíthető tanösvényt körülvevő vízfelszínen a napfényt megcsillanni látni. Kár is fotózni, csak a szem adja vissza igazán a ragyogást. Ismét csónakra pattanva megérkezni a következő mólóhoz – megszámolni sem tudom, hány féle fajta vízi járművet próbáltam ki egy év alatt.
Memóriajátékot játszani, keresztrejtvényt fejteni, még magasabb kilátóra mászni, a nádas susogását hallgatni, a pókhálókon megcsillanó esőcseppek gyönyörű rendezett mintázatát újraértelmezni.
Elnyalni egy bajnok fagyit, grillezni a kertben, rottyantani egy füstös bográcsételt. Feküdni a fűben, sétálni a naplementében. Harcsapaprikást kapros túrógombóccal enni, mellé haltepertőt majszolni. A helyi sörfőzdében megpihenni. Kajakos nyári táborba csöppenni, hortobágyi madárkórházba látogatni és ott sérült szárnyasokat megmenteni látni. A kilenclyukú hídon észrevétlenül átsiklani, de festményen azt annál inkább csodálni. A csónak orrában ülni és lebegni. Állni a töltésen és mosolyogva koccintani. Régi barátokat fogadni és újakat megismerni. Családi összejövetelt szervezni és lélekszakadva bringázni. Nagyokat sétálni és sárban dagonyázni. Vizi kilátótoronyig evezni és onnan jó messzire elnézni.
Ábrándozni az élet nagy dolgain és gondolatban ide költözni. Nekem ezt jelenti a Tisza.