…aki előtt az összes kalapom leemelem. Akinek próbálok jó barátnője lenni, a nehéz időkben legalább lelkileg néhány terhet róla levenni. Hogy hogyan? Egyszerűen az időt rájuk szánva. Ez a legtöbb, amit az tehet, aki autista gyermeket nevelő szülőt tudhat a környezetében. Ez a történet róluk szól – Nikiről és Loriról, az ő megértésükről, elfogadásukról és szeretetükről.
Bármikor megyek Nikiékhez, csöngetni kell. A nyolcéves Lori – mint a többi autista – a rituálét szentnek és sérthetetlennek veszi. Az auti-anyuka mosollyal az arcán fogad. Fáradtan, de mindig vidáman – Az ölelésénél még azon is elgondolkodom, ki ad kinek erőt? – Lori kíváncsian szalad utána Mimi kutyával a sarkában.
Mindig szívesen jövök, mert a helyzetük ellenére kellemes a légkör. Nincs köntörfalazás, nincs tabutéma. Niki egyszerűen közli a mindennapok nehézségeit, mégsem traktál soha. Elkerekedő szemekkel figyelek. Sokszor nem tudok mit reagálni, szószátyár létemre sem.
Nikit már 15 éve ismerem, rögtön barátnőkké váltunk. Bár a kezdetekkor produkált arckifejezésemet máig nevetve emlegetjük. Amikor Niki megmutatta fiát, minden törekvésem ellenére látszódott rajtam a meglepődés. Nem jött ki a matek, és mégis igaz volt. Szinte a kezdetektől végignéztem, ahogy a velem egykorú tini lány a kis Márkból egy jól nevelt, vagány kamaszt nevel. Ugyanígy látom Lori életútját is. A gyönyörű bogárszemeit, a csodás hajkoronáját.
Do školy, ako hovoríš, ide ide vláčik, úristen, ki ez a lány – utóbbi az aktuális kedvenc nótája. Bár nem tud magyarul, a szeretet nyelve közös. Felemelő érzés, amikor az ölemben ücsörög, nem bánom, ha a hajgumit kioperálja a copfomból, vagy ha elcseni a kikandikáló rágót a táskámból.
Sosem felejtem el, amikor odahozta a tányérját, kezembe nyomta a villáját, és hagyta, hogy megetessem.
Imád a konyhapulton kutyulni, én pedig szeretem őt nézni. Mindig ugyanazon az útvonalon mászik fel. Anya és lánya együtt sütnek-főznek, ez az az elfoglaltság kikapcsolja mindkettejüket. Lori sokszor magának készíti el kedvenc tésztáját. Persze mindeközben – mint minden napi teendőnél is – folyamatosan ismételgetni kell, amit kiejt a száján. Ettől nyugszik meg.
A telihold is megviseli, olyankor alig alszanak. Egy új társaság pedig mindig kérdőjel.
De ha valami nem klappol, akkor bizony a dobhártyáknak annyi, mert sikítva pöröl. És ez nem egy átlagos hiszti. Előfordul, hogy nem hajlandó pl. a rózsaszínt magán elviselni, véletlenszerűen pedig akár ledobja a teljes ruházatát.
Nehéz őket megérteni, tehát elég őket elfogadni és az ítélkezést otthon hagyni.
A sors kegye Lori gyönyörűsége, fintora pedig, hogy más, mint a kortársai. Első ránézésre talán meg sem mondaná az ember, hogy nem stimmel valami.
Sokat betegeskedett, s idővel kerülte a szemkontaktust. Ha érkeztek hozzá gyerekek, nem kommunikált velük. Már kétéves elmúlt, amikor kézhez kapták az ítéletet, kanner-szindrómás autizmus. A válasz pedig egy sor kétségbeesést hozott magával. Hogyan tovább?
Minden alkalommal egy új reménysugár csillant fel, hátha az adott metódus segít legalább a beszédben. Egyszer CBD-olaj kúra, máskor egyiptomi delfinterápia. Sőt, még egy Boston Terriert is vettek, amiről úgy hírlik, a legjobbat hozza ki egy autistából. A legfajsúlyosabban végül a lovasterápia hatott, bár el kellett fogadni, hogy ez nem egy múló állapot. Lori nem Asperger, kis zseni, hanem a nehezebb fajta. Ami egy sor egyéb komplikációval is jár, mint például a korai puberta.
S amit múltkor én is megtapasztaltam. Amiről Niki csak mesélni szokott. A rohamról eddig csak sejtésem volt. Most már tudom, hogy igazából a közelében sem jártam annak, mi a realitás. Mintha nem akartam volna hinni a fülemnek sok éven át, hogy Niki szó szerint érti a rúgást, karmolást, harapást. Hatványozottan nehéz az élete egy auti-szülőnek. Ők más síkon tűrnek, némán ölelnek, ha elkerülhetetlen, akkor kiabálnak, de mindenekfelett ápolnak és szeretnek.
A legutóbbi esetnél könnyeimmel küszködve mantráztam, hogy minden rendben legyen.
Kézről kézre adtuk őt tánc közben. A túrázós program viszont más irányt vett. Niki mintha érezte volna előre. Hiába a jóindulat, a tanösvény az őszi erdő mélyén, a fenséges kilátók a nádas felett és a kacagva körhintázás fából faragott méhecske-nyeregben.
Lori elfáradt, és egyre gyakoribb sikításával hangot adott ennek. Niki sorra kérte a bocsánatokat. Mindig szabadkozik, pedig minket nem zavar. Ennél nagyobb bajunk sose legyen, mint hogy itt-ott hallgatni kelljen.
És akkor egyszer csak eljött a fordulópont – visszaindultunk a kimerült kislánnyal. A Bogár-család és én. A csapat kettészakadása tragédia volt Lori számára. Egy rendszerkövető autista esetében ez nem is csoda.
Szembesültem a tényekkel, aminek ha Niki látja az előszelét, inkább nem jön közénk. A sikítás lázba torkollott és Niki kétségbeesése is fokozódott: nem fogunk tudni vele beszállni a csónakba, hisz’ egy szigeten voltunk. Én erre csendben: nem, nem sírhatom el magam, minden rendben lesz, mentőt sem kell hívni, mentőcsónakot meg pláne, valahogy megoldjuk.
Hol van már az út vége? Iiigen, ott lesz a házban a Vera is, a Bibi is. Úristen, ki ez a lááány, ki ez a lááány. Így hangzottak a varázsszavak, melyeket hallva pillanatokra bár, de megnyugodott. De hogy fognak vajon Komáromba hazaérni? Három óra az út, nem tudtam elképzelni.
Niki azonban tudta: ha mindenki egy helyen lesz, akkor Lorinál is egy csapásra minden rendben lesz. Alig várta, hogy a többiek is visszaérjenek. Megszámolta őket, nyugtázta, hogy mindenki épségben van – s már fújta is az indulót: haza.
Így lett a rohamnak enyhébb lecsengése. Mert bizony annak ez volt a lazább forgatókönyve. A stressz, ami rajtam átfutott csak a töredéke volt annak, amit Niki naponta többszörösen megkap. Roham, fulladás, korház. Hál’ istennek, hogy ezúttal megúsztuk.
Amíg te vagy, minden rendben lesz! – így búcsúzott. A mécses ekkor eltörött. Egy merő erő ez a nő, s hiába vallom magam is annak, ehhez gyenge volnék.
Mert Nikinek mindezek mellett még arra is van kapacitása, hogy jó kedélyét másokra átragassza. A hasonló cipőben járó szülőket megpróbálja összefogni. Nyilván nem tud mindenki ilyen nyitott lenni, nem sikerül mindenkinek az örömét megtalálni, neki viszont szerencsére igen. Imád táncolni, szívesen van a barátaival, rendszeresen hozakodik elő családi programokkal. Ha épp egy vacsora,
Általában őt nézik a legfiatalabbnak. Nemhogy kétgyerekes családanyának. A sport öröméből Lori sincs kihagyva. Együtt mennek az elipszis-gépre, közösen emelgetik a súlyokat. Pedig az elem hányszor nem töltődik újra…
Niki mégis mindent megold. Ha például lánybúcsú van, akkor a szomszédos házban az egész család ott honol. Régebben a telefonját leste folyton, ha kitette a lábát otthonról. Mindig kellett egy sofőr, aki perceken belül hazavitte őt, ha a helyzet úgy kívánta. Ma már erre nincs szükség, halleluja. Mindannyiunkat szívesen lát teára, kávéra, de ínycsiklandó süteményből és ebédből is jut néha. Nem zárkózik be, éli a mindennapokat:
Ha másra nem is “jó” egy auti-szülő története, arra mindenképpen, hogy átértékeljük a probléma fogalmát. Mert mit mond Niki, aki folyton panaszkodhatna?
Lori legalább csak autista.
Az, hogy ezt egy gyerekkorában is hányatott sorsú fiatal nő ki tudja mondani, követendő – mert így is lehet, és kell is, mert így könnyebb!